Joan Miró (f. Barcelona 1893, d. Palma de Mallorca 1983)
“La Rhinocérine”. Sign. Miró, 21/50. Litografi i farver på Arches. Udgivet af Maeght, Paris. Trykt hos Arte Adrien Maeght, Paris. Bladstørrelse 120×77.
Litteratur: Maeght nr. 699.
Malerier, grafik og foto, 7. juni 2018