Sønderjysk Louis XVI standur i kasse af bemalet og delvist forgyldt træ, skive af bemalet metal, værk med bemalet månefase og minutviser. Signeret T. Hohwü, Gravenstein. 18. årh.s slutning. H. 220.
Proveniens: Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til i dag.
Thomas Hohwü (1747–1829) var søn af urmager Nicolay Hohwü og Katharina, f. Petersen. Thomas Hohwü etablerede sig som urmager i Gråsten i 1785 og fik bevilling som hofurmager i juni 1811.
Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg
Bemaling formentlig senere. Lodder, pendul, nøgle til dør og optræksnøgle medfølger. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen indestår ikke for værkets funktionsduelighed.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023
26 bud