1537/145
Dansk standur i kasse af grønmalet træ, urskive af messing med hjørneornamenter af bly, timekrans af bly med romertal. Plakette sign. F.P.D. Ribe. 19.-20. årh. H. 218.
Nyere bemaling. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Senere urværk. Lodder og pendul medfølger. Kasse og urværk ikke samhørende. Ridser og mærker. Revner i træet.
Ældre malerier og møbler, 7. september 2015
Vurdering
Hammerslag