2439/​1796

Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)

Stor oval skål af stentøj. Dekoreret med lys grå glasur, udvendigt med to indridsede og brunglaserede motiver af fladfisk. Sign. monogram for Myre Vasegaard samt værkstedsmonogram. Unik. H. 19. B. 45,5. L. 50,5.

Dette emne handles i fuldmoms

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Flere hårrevner samt en revnedannelse på munding og side. Fodrand på påklistret filt, der garanteres ej for skjulte fejl.

Fra i Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?