1721/​1600

Tre øreskåle af tin, den ene på fod. Alle tre stemplede og graverede med initialer. 19. årh. Diam. 13,5–15,5. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage inklusiv buler, ridser og mærker. Øreskål på fod med reparationer ved hanke, trykket skæv. En med brud ved øre.

Varia, 25. maj 2017

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag