'ICH BIN EIN BERLINER' [Jeg er berliner]. Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske præsident John F. Kennedy umiddelbart efter dennes berømte tale i Berlin den 26. juni 1963. Bagside med pålimet nyhedstelegram dateret den 27. juni 1963, håndskrevne notater i rødt samt påstemplede datoer for offentliggørelse (27. juni 1963, 28. november 1963, 29. maj 1967). Ramme af sortlakeret træ; dobbeltglas. Lysmål 19×24 cm. Rammemål 28×33 cm.
‘ICH BIN EIN BERLINER’. Med blot fire ord udtrykte sætningen John F. Kennedys og Amerikas troskab over for efterkrigstidens foreslåede Vesteuropa. Muren, som i sommeren 1963 - i sig selv en kold sommer - omkransede Vestberlin, var blevet rejst mindre end to år tidligere, og Den Kolde Krig syntes mere frysende end nogensinde før. Det er på denne baggrund, at talen skal tolkes og årsagen til, at den er blevet stående som en af det 20. århundredes allervigtigste. John F. Kennedy havde, modsat hvad mange tror, selv forfattet talen.
Dette er et originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi fra 1963. Front med misfarvning i blåt i nederste højre hjørne. Hjørneknæk. Telegram på bagside gulnet samt beskadiget. Desuden almindelige håndteringstegn.
1071440 |