Slaget ved Alvøen 16. maj 1808. Sign. Eckersberg delin. 1809. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 28,3×40,5. Verso skitse af sejlskib, samt betegnet Nr 2.
Slaget ved Alvøen i nærheden af Bergen i Norge var et søslag under kanonbådskrigen (1807–1814) under Englandskrigene (1801–1814), udkæmpet mellem den engelske fregat HMS Tartar og fire dansk/norske kanonjoller og en kanonchalup.
Sandsynligvis tænkt som et forlæg til kobberstikkeren Niels Truslew (1762–1827), som den unge Eckersberg op til sin store udlandsrejse, som han påbegyndte i 1810, forsynede med flere forlæg med motiver fra Englandskrigene.
Proveniens: Solgt på auktion over efterladte malerier og studier J. C. Dahl, samt en samling grafik og håndtegninger af ubekendt ejer (nærværende tegning), København 1860, nr. 197. Her erhvervet af grosserer Fritzsche.
Malerier og tegninger, 21. september 2021