870/853
Serge Poliakoff (f. Moskva 1900, d. Paris 1969)
Composition carmin, brune, jaune et grise, 1956. Sign. Serge Poliakoff, 9/125. Litografi i farver. Bladstørrelse 50×66.
Litteratur: Schneider nr. 11; Riviére nr. 11;
Malerier og grafik, 8. marts 2017
Vurdering
Hammerslag