2023/713
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Teleskop standerlampe med stel af messing og fod af sortlakeret metal, skærm af plisseret akryl. Model 349. Udført hos Le Klint. Justérbar H. 113–170.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Løs/defekte justérbar funktion. Let gulnet skærm med folder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag