2232/886
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Lænestol med stel stål. Sæde og ryg med patineret flet. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Rust på stel.
Moderne kunst og design, 9. august 2022
Vurdering
Hammerslag