Et par russiske stager af malakit og forgyldt bronze, balusterformet stamme på let hvælvet rundt fodstykke. Tilsyneladende ej mærket. 19. årh.s slutning. H. 23. (2).
Proveniens: Tidligere i H.H. Prinsesse Elisabeth af Danmarks samling.
Alders- og brugsslitage, bl. a. afslag, en udfyldning (bund) mangler, en anelse skæve, behov for rensning.
Russisk tema, 13. juni 2019
11 bud