1635/​1717

Fransk kaminur af forgyldt bronze, støbt med kæmninger, urhus prydet med arkitekt. Hvidemaljeret urskive med romertal, værk stemplet L. Japy & Fils. 19. årh. H. 36.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle medfølger. Pendul medfølger ikke. Let brugs- og alderspatina, herunder mindre ridser og mærker. Urskive med mindre revne.

Varia, 1. september 2016

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
1.000 DKK