2033/14
Engelsk standur i kasse af mahogni, urskive af messing med romer- og arabertal, værk med månefase, sekund-og datoangivelse. Sign. Lenvis Poignand, Jersey. Ca. 1800. H. 218.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En løs liste. Lodder og pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag