2033/​14

Engelsk standur i kasse af mahogni, urskive af messing med romer- og arabertal, værk med månefase, sekund-og datoangivelse. Sign. Lenvis Poignand, Jersey. Ca. 1800. H. 218.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. En løs liste. Lodder og pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK