2108/1101
Art deco rubin- og diamant cigaretæske af delvis forgyldt og delvist emaljeret sølv prydet med hockey stave med talrige facetslebne rubiner, safirer og enkeltslebne diamanter. Ref. nr. S809. Signeret Cartier. Paris. London. New York. Made in France. L. ca. 8,5×7,2×1,0 cm. Circa 1930.
Certifikat fra O. Bachet & A.Cartier medfølger. 2020.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Smykker og Fashion, 24. februar 2021
Vurdering
Hammerslag