2050/8669
To russiske påskeæg af hhv. porcelæn og æggeskal, det ene dekoreret med roser i transfer og inskription, det andet med Kristus og Jomfru Maria samt kirkebygning. 20. årh.s begyndelse og senere. H. 7 og 8. (2).
Let rremstår med alders- og brugsslitage. Mindre krakeleringer.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag