1703/​533

J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)

“Bygevejr. Stor Byge trækker op i Horisonten”, Sceaux Robinson, 1. maj 1903. Usign. Stemplet på bagsiden J. F. Willumsens Dødsbo. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 41×47,5.

Udstillet: “J. F. Willumsen”, Drammen Kunstforening, Norge 1965, kat. nr. 45. Proveniens: Kunstmaler Kaare Øijord (1921–2016), Norge. Erhvervet fra J.F. Willumsens enke, Michelle Bourret, og siden i familiens eje.

Moderne kunst og design, 17. januar 2017

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

18.000 DKK
17.500 DKK