2413/​9017

Et par danske fliseborde, hver med 24 Store Kongensgade fliser dekorerede i blåt med personer, dyr og arkitektur i dobbelt cirkelslag og stiliserede hjørneornamenter. Pfaus periode, 18. årh.s første halvdel. Bordene af hvidmalet og forgyldt træ 20. årh. H. 73. L. 82. B. 56. (2)

Proveniens: Dansk privatsamling Litt.: Jørgen Ahlefeldt-Laurvig, Fliser fra de gamle danske fabrikker, København 1980, pp. 15–19.

Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

18 bud

(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK