2437/587
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 30”. Et sæt på 12 stole med stel af bøg, kopstykke og sæder af lamineret teak med synlige samlinger. Formgivet 1954. Udført hos Carl Hansen & Søn. (12)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7–8, 1954, på annoncesider.
Mobilia nr. 6, juni 1955, på annoncesider.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skjolder. Løse samlinger. Nogle finérskader.
Vurdering