Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Safaristolen”. Lænestol med stel af patineret ask. Sæde, ryg, armlæn samt løs sædehynde betrukket med naturskind. Model 4700. Formgivet 1933. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, bild s. 26.
I 1933 formgav professor Kaare Klint “Safaristolen” med henblik på at skabe en let og samtidig transportabel hvilestol. Han lod sig inspirere af en engelsk officerstol, som han havde set i en rejsebog fra Afrika. Ved at konstruere en stol, der let kunne skilles ad og samles uden brug af værktøj, fastholdt Klint stolens feltmæssige formål.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smdus og defekt/hul ved front.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
23 bud