Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
Den genopstandne Kristus med to sovende vagter ved graven. Antageligt udkast til gavludsmykning. Sign. Const. H. Pen på papir. Lysmål ca 13,5×34,5.
Papiret er let gulnet. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.
502951 |