895/​82

Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)

Ung rygvendt kvinde står med en kattekilling i et udhus. Solen strømmer ind gennem døren i det mørke rum. Sign. monogram. Olie på lærred. 65×51.

Mindre retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger og krakeleringer.

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag