Frants Henningsen (f. København 1850, d. sst. 1908)
Parti med en mand der kommer gående ud af en skov, antageligt Hornbæk. Sign. monogram samt udtydeligt dateret 1882? Olie på lærred monteret på plade. 22×28.
Behov for let overfladerensning.