2124/998
Dansk møbeldesign
Skænk af palisander på stel af mørkbejdset træ, front med fire skydelåger bag hvilke hylder og udtræksbakker. 1960'erne. H. 111,5. B. 220. D. 43.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Enkelte vandskjolder.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag