Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)
“S. Joseph”. Sign. Christen Købke Nytaar 1823. Bly på papir. Lysmål 41 × 34.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 106, 1959 nr. 396. Bruun Rasmussen auktion 1849, 2018 nr. 89.
Fugtskjolder. Papiret er gulnet. Misfarvninger. Rift i højre side. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020