Ole Ahlberg (f. København 1949)
“Danish Design”. Interiør med Tintin samt kvinde ved Wegner stol samt Poul Henningsen lampe. Sign. Ahlberg 04. Olie på lærred. 100×81.
Litteratur: Rolf Læssøe m.fl.: “Ole Ahlberg - trangen til at flyve”, Galerie Wolfsen, Aalborg 2009, geng. s. 222.
Udført som bestillingsarbejde. Den på maleriet gengivne stol samt lampe udbydes ligeledes på denne auktion, hvor Wegners “Ox-chair” sælges som # 1151 og Poul Henningsens Gulvspørgsmåltegn sælges som # 1152.
Moderne malerier og skulpturer, 17. juni 2014