2439/1517
Kinesisk tæppe, central roset med pagode og landskab på åben lys bund omgivet af hovedbort med landskabsmotiver. 20. årh.s begyndelse. 243×292.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Slidte kanter. Slidte frynser. Flere mindre reparationer samt en enkelt større i midterfeltet. Pletvis slidt, enkelte steder med suynliug grundvæv. Rift ved ene hjørne.
Eftersyn
I
Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering