2439/1517
Kinesisk tæppe, central roset med pagode og landskab på åben lys bund omgivet af hovedbort med landskabsmotiver. 20. årh.s begyndelse. 243×292.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Slidte kanter. Slidte frynser. Flere mindre reparationer samt en enkelt større i midterfeltet. Pletvis slidt, enkelte steder med suynliug grundvæv. Rift ved ene hjørne.
Auktion
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
17 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||