1908/​1570

Rokoko hovedvandsæg af forgyldt sølv, drevet med rocailler, kæmninger og blomster, låg prydet med glasflus med rester af lyserød folie. Balsamgemme punslet med ejerinitialerne MADN. Mester Johan Kongsbach, borgerskab København 1762–1806. Samt rokoko hovedvandsæg af sølv, indvendigt forgyldt, drevet med rocailler og blomster, låg prydet med glasflus. Mester Peter J. Berg, København ca. 1768. Vægt 61 gr. H. 7 og 6,5 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Let slidt forgyldning. Berg æg med manglende indre topkant-stykke, låget sidder ikke tæt fast, svampehus med lille perforering.

Varia, 21. februar 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.900 DKK

14 bud

(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK