Foto endnu ikke klar
888/​1047

Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)

“Elizabeth”. Et par lænestole med stel af riopalisander. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med patineret sort skind. Model U-56. Formgivet 1956. Udført 1957 hos snedkermestrene Christensen & Larsen, utydeligt stemplet.

Proveniens: Erhvervet 1957 som et par. Sidenhen nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 26. september 2019

Vur­dering

120.000–150.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK