2049/7011
Maske af udskåret patineret træ, dekoreret med rødt, hvidt og sort pigment. Bobo, Burkina Faso. H. 31 cm.
Proveniens: Ex. tysk privatsamling. Ex. Ole Christensens samling, Danmark.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag