2049/​7011

Maske af udskåret patineret træ, dekoreret med rødt, hvidt og sort pigment. Bobo, Burkina Faso. H. 31 cm.

Proveniens: Ex. tysk privatsamling. Ex. Ole Christensens samling, Danmark.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag