Store Nordiske Telegraf selskab, Kjøbenhavn
Telegraf af messing monteret på plade af mahogni. Stemplet St.N.T.Ss Fabrik, Kjøbenhavn. No. 49979. Ca. 1900. H. 46. B. 36. D. 19. Sekstant af messing medfølger. Denne umærket. L. 10. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre ridser og mærker. Manglende spoler. Knækket håndtag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
17 bud