2118/​966

Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)

Sofabord af riopalisander med messingsko og krydssprosser. Udført his snedkermester Jacob Kjær. 1940–45. H. 58. L. 110. B. 60.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag i lak på top. Let løs samling ved sprosser.

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK