2118/966
Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)
Sofabord af riopalisander med messingsko og krydssprosser. Udført his snedkermester Jacob Kjær. 1940–45. H. 58. L. 110. B. 60.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag i lak på top. Let løs samling ved sprosser.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag