Willy Ørskov (f. Aarhus 1920, d. Helsingør 1990)
Uden titel, 1965. Usign. Hvidmalet bronze. H. 35. L. 61. D. 33.
Litteratur: Folke Edwards: “Willy Ørskov”, Serien “Profiler i dansk kunst”, Gyldendal, København, 1976, gengivet side 73. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet direkte fra kunstneren af rekvirentens familie.
Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021