1950/​542

Anker Middelhede

Et sæt på 12 stole af palisander med sæder af flettet papirgarn. Udført hos snedkermester Anker Middelhede, Viborg. (12)

Købt af nuværende ejers bedsteforældre i 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Delvist falmet. Senere flet i god stand med enkelte pletter. Fire af stolene med løse samlinger omkring sæde.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

12 bud

15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK