1240/150
Italiensk skakbord af nøddetræ, rigt indlagt med intarsia, drejet søjle på trepasfod. Medfølgende 32 røde og hvide skakbrikker af ben. 19. årh. Bord H. 73. B. 50. D. 50.
Ridser og mærker. Brugsslitage.
Ældre malerier og antikviteter, 1. oktober 2012
Vurdering
Hammerslag