2435/311
Andreas Schouw (f. 1791, d. 1829)
Scene med Maria siddende ved Kristi fødder, men Martha er travlt optaget. Usigneret. Betegnet på bagsiden Andreas Schouw 1809. Olie på lærred. 40×31.
Proveniens: ABR auk. nr. 136, 1961, lot nr. 562.
Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger. Mindre trykmærke ved Kristi skulder.
Vurdering
Hammerslag