Rembrandt van Rijn (f. Leiden 1606, d. Amsterdam 1669)
Peter og Johannes helbreder en værkbruden. Tryksign. Rembrandt f. 1659. Ætsning, kobberstik og koldnål på papir monteret på papir. Bladstørrelse 18,2×21,9 cm.
Reference: [Hinterding/Rutgers 312 (New Hollstein)].
Hinterdings femte tilstand af seks. Et udmærket 1800-tals aftryk på velin.
Beskåret. Øverste venstre hjørne med papirtab og mindre rift. Forside med svag foxing. Bagsiden med talrige foxingpletter
Kunst på papir, 29. juli 2024
31 bud