To Safavid cuerda seca fliser fra et flisebillede, dekoreret i blå, brun, turkis, aubergine og gul forestillende en mand med en krukke, design og blomstermotiver. Iran, 17/18. årh. 23×23 cm. og 23×23 cm. (2)
Proveniens: Købt i galleri Tvede i 1964.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 27. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020