Adolph F. Muhr (d. 1913), efter: Amerikansk s/h fotografi af apachehøvdingen Geronimo (Goyathlay; 1829–1909). Bagside stemplet “Cleveland Public Library - NEA Picture Collection” samt dateret den 27. august 1932. Fotomål 20,5×14,5. Rammemål 43×33.
Denne ret tidlige gengivelse af Adolph F. Muhrs berømte optagelse viser den legendariske apache Geronimo i den sidste fase af dennes liv, et tidspunkt, hvor han levede i reservat i Oklahoma og ernærede sig ved at sælge fotografier af sig selv. I sine yngre år havde Geronimo været en stolt kriger og medicinmand og en af de sidste indianerhøvdinge, der modsatte sig den amerikanske regerings systematiske undertvingelse af kontinentets oprindelige beboere.
Navnet Geronimo var altid modstandernes navn - aldrig det navn, han selv benyttede. Blandt sine stammefæller var han kendt som Goyathlay. “Geronimo”, en mexicansk fortolkning af udtalen af hans fødenavn, er samtidig den spanske form for navnet på kirkefaderen Hieronymus (Jeronimus).
Nærværende fotografi er interessant derved, at det er en ret tidlig gengivelse af Adolph F. Muhrs oprindelige billede.
Dette er et amerikansk s/h fotografi fra 1932, som er en gengivelse af et originalfotografi optaget mellem 1900–1909. Nærværende gengivelse fremstår med almindelige håndteringstegn. Desuden svagt gulnet bagside pga alder.
Kunst, antikviteter & design, 29. oktober 2020
27 bud