12044/​168

Adolph F. Muhr (d. 1913), efter: Amerikansk s/h fotografi af apachehøvdingen Geronimo (Goyathlay; 1829–1909). Bagside stemplet “Cleveland Public Library - NEA Picture Collection” samt dateret den 27. august 1932. Fotomål 20,5×14,5. Rammemål 43×33.

Denne ret tidlige gengivelse af Adolph F. Muhrs berømte optagelse viser den legendariske apache Geronimo i den sidste fase af dennes liv, et tidspunkt, hvor han levede i reservat i Oklahoma og ernærede sig ved at sælge fotografier af sig selv. I sine yngre år havde Geronimo været en stolt kriger og medicinmand og en af de sidste indianerhøvdinge, der modsatte sig den amerikanske regerings systematiske undertvingelse af kontinentets oprindelige beboere.

Navnet Geronimo var altid modstandernes navn - aldrig det navn, han selv benyttede. Blandt sine stammefæller var han kendt som Goyathlay. “Geronimo”, en mexicansk fortolkning af udtalen af hans fødenavn, er samtidig den spanske form for navnet på kirkefaderen Hieronymus (Jeronimus).

Nærværende fotografi er interessant derved, at det er en ret tidlig gengivelse af Adolph F. Muhrs oprindelige billede.

Dette er et amerikansk s/h fotografi fra 1932, som er en gengivelse af et originalfotografi optaget mellem 1900–1909. Nærværende gengivelse fremstår med almindelige håndteringstegn. Desuden svagt gulnet bagside pga alder.

Kunst, antikviteter & design, 29. oktober 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

27 bud

(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
(Autobud) 900 DKK
850 DKK
(Autobud) 800 DKK
750 DKK
(Autobud) 700 DKK
650 DKK
(Autobud) 600 DKK
550 DKK
500 DKK