921/​29

Hans Smidth (f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917)

En lille pige kigger nysgerrigt gennem ruden til værkstedet. I forgrunden ses malerens palet. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på lærred. 32×46.

Antagelig det på Charlottenborg i 1904 nr. 511 udstillede maleri med titlen “Nysgerrig”.

Proveniens: Læge H. Bartholdy-Møller, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 374, 1952 nr. 86, afb. s. 19. Bruun Rasmussen auktion 770, 2007 nr. 405, afb. s. 247.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK