The Lord Watch dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af guld signeret The lord Watch samt nummereret 210878, ydre kapsler signerede The lord Watch samt nummereret 210878. Ca. 1900. Vægt ialt 103 gr. Kassediam. 53 mm. Samt urkæde af 14 kt guld, vægt ialt 9 g. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nogle buler. Forkapsel løs og kan skubbes langt tilbage som følge af en bule.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020
14 bud