2004/​767

Svensk snedkermester

Sæt på otte stole af eg. Sæde betrukket med sømbeslået, patineret naturskind. (8)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladiske krakeleringer. To sæder, hver med et mindre hul i skind. Et sæde med større defekt i skind. (Se foto)

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag