Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
Sulefangst. Studie, ca. 1946. Usign. Olie på lærred. 72×53.
Litteratur: Baádur Jákupsson: “Mikines”, Emil Thomsen Tórshavn 1990, lignende motiv geng. s. 137.
Spor af tidligere montering. Malet på groft lærred.
Moderne kunst og design, 22. august 2023
23 bud