Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Et sæt på seks stole af Rio-palisander, sæder betrukket med mønstret møbelstof. Model 71. Tegnet 1951. Udført hos J. L. Møller, Højbjerg. (6)
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ryglæn let falmede.
Moderne kunst og design, 4. august 2015