873/​62

Carl Frederik Stanley (f. Westminster 1738, d. København 1813)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot

Digteren og dramatikeren Johannes Ewald (1743–1781). Sign. C. F. Stanley An: 1784. Buste af hvid Cararra marmor. H. 63.

Statens Museum for Kunst har to buster forestillende Johannes Ewald, den ene af forgyldt gips fra 1781 (inv. nr. KMS 8659) og den anden fra 1784 (posthum), deponeret fra Valkendorfs Kollegium. Nærværende buste er udført efter den sidste version.

Proveniens: Forfatteren og kunstsamleren Leif Hasle.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

30.000–35.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK