2131/​850

Aage Herman Olsen (f. 1919, d. 2015)

Armstol med stel af elm. Hynder i sæde og ryg betrukket med green uld. Model 1774. Formgivet 1945. Udført hos Fritz Hansen.

Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.

Omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak, finérafslag og revner. Reparation på armlæn. Uld med pletter og smuds. Metalkroge syet ind i ryg. Løse sprosser.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag