2131/850
Aage Herman Olsen (f. 1919, d. 2015)
Armstol med stel af elm. Hynder i sæde og ryg betrukket med green uld. Model 1774. Formgivet 1945. Udført hos Fritz Hansen.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak, finérafslag og revner. Reparation på armlæn. Uld med pletter og smuds. Metalkroge syet ind i ryg. Løse sprosser.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag