2024/​557

Otto Schulz (f. Tyskland 1882, d. Sverige 1970)

Lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med blåt skind. Udført hos Boet, Sverige. 1930'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ompolstret.

Moderne kunst og design, 9. juni 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK