2415/882
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Kvadratisk sofabord af massiv mahogni med underliggende hylde. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen snedkerier. H. 54. L./B. 71.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, skjolder og hak.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag