2415/​882

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Kvadratisk sofabord af massiv mahogni med underliggende hylde. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen snedkerier. H. 54. L./B. 71.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, skjolder og hak.

Moderne kunst og design, 9. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK