2027/915
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med mønstret møbelstof. 1930–40erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med huller på armlæn. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag