2027/​915

Dansk møbeldesign

Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med mønstret møbelstof. 1930–40erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med huller på armlæn. Løse samlinger.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag