Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To små flaskeformede vaser af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med Borax glasur. Henholdsvis sign. Gutte og stemplet monogram. H. hhv. 7,7 og 13,5. Unika. Samt en lille skål af stentøj dekoreret med mørkebrun harepelsglasur. Sign. E.ST.N., udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 2,2. B/L. 6,7. (3)
Begge vaser med enkelte små afslag på munding.
874108 | ||
839821 |